20.01.2011
Caribou na Openerze
Caribou na Openerze

Organizatorzy festiwalu Opener ogłosili kolejnych wykonawców, którzy wystąpią w tym roku w Gdyni. Wśród nich będzie Caribou - gwiazda 4. All About Freedom Festiwal, którego można było usłysześ 18 czerwca 2010 roku w Gdańsku.

 

Caribou to tak naprawdę kanadyjski artysta Dan Snaith, który wcześniej ukrywał się pod pseudonimem Manitoba. Obecnie Snaith mieszka w Londynie i tam też nagrywa swoje płyty. Artysta posiada doktorat z matematyki, co przekłada się w sposób, w jaki interpretuje i tworzy muzykę elektroniczną pełną pulsujących rytmów oraz odgłosów z otaczającego świata. Jego najnowszy album Swim idealnie pokazuje kierunek, jaki obrał artysta. Album obfituje w proste historie dotyczące przemijania, związków ubrane w energetyczny mix muzyczny. Krążek promuje singiel Odessa, który doskonale oddaje też klimat całej płyty i łączy ją z poprzednim albumem Andorra uznawanym nadal za jego najdoskonalsze dzieło. Za krążek Andorra Snaith zdobył kanadyjski odpowiednik Mercury Music Prize – Polaris Music Prize. Zdobycie tej prestiżowej nagrody oraz współpraca z Flaming Lips zaowocowała również podjęciem współpracy z czołowymi muzykami jazzowymi z Toronto takimi jak: Colin Fisher, Kyle Brenders, Steve Ward. Ich współpraca ukierunkowała w istotny sposób Snaitha, który na nowo odkrył możliwości, jakie niesie klasyczna muzyka jazzowa. 
Snaith znany jest z bardzo zmiennej stylistyki kolejnych wydawnictw oraz, ostatnio, żywiołowych, psychodelicznych koncertów podczas których najczęściej pełni rolę perkusisty nadającego rytm całej produkcji. Wyjątkowość projektu Caribou polega na niezwykłym sprzężeniu niezwykłego talentu producenckiego, multiinstrumentalisty, wykonawcy, kompozytora z zapierającymi dech produkcjami sprawdzającymi się zarówno w zaciszu domu, jak i na klubowym parkiecie. 
Do tej pory Snaith nagrał ponad 10 albumów, z których każdy pokazuje nieco inne oblicze artysty. Promotorem koncertu w Polsce jest GoodMusic Productions. 
 
Wybrana Dyskografia: (jako Caribou)
2005 Yeti 
2005 The Milk of Human Kindness
2006 Start Breaking My Heart 
2006 Up In Flames 
2005 Tour-Only CD (Super Furry Animals Tour)
2007 Andorra 
2010 Swim
 
zobacz także