FILM
Filmy fabularne

BOSO, ALE NA ROWERZE/La Merditude des Choses/De Helaasheid der dingen/The Misfortunates
reż. Feliks van Groeningen/Belgia/Holandia/2009/108 min
 

 

KONIEC CHARYTATYWNOŚCI ZA DARMO/ The time of the charity fète is over
reż. Frèdèric Chignac/Francja/ 2010/ 100 min
 

 

NA PIERWSZEJ LINII /La Prima Linea
reż. Renato de Maria/Włochy/Belgia/Wielka Brytania/Francja/ 2009/100 min
 

 

ZWYCIĘZCA / Vincere
reż. Marco Bellocchio/ Włochy/2009/128 min
 
SZUKAJĄC  ERYKA / Looking for Erick
reż. Ken Loach / Belgia / Francja / Wielka Brytania / Włochy / 2009 / 116 min
 

 

TACY SAMI A INNI / Same, same but different
reż: Detlev Buck / Niemcy/ Germany/ 2009/ 107 min

 PEWNEGO DNIA ZROZMIESZ /Plus Tard, Tu comprendras
reż: Amos Gitai /Francja/Niemcy/Izrael/2008/90 min
 

 

PORWANIE / Rapt
reż. Lucas Belvaux /Francja/Belgia/2009/125 min
 

 

PRECIOUS/Precious
reż: Lee Daniels /USA/2009/ 110 min

 

Filmy dokumentalne

WIDEOKRACJA  / Videocracy,
reż: Erik Gandini/Szwecja/Dania/Wielka Brytania/Finlandia/ 2009/82 min
 

 

PRZYBYSZE  / Les Arrivants
reż: Claudine Bories and Patrice Chagnard/ Francja/2009/ 111 min
 

 

PARA DO ŻYCIA/Steam of Life
reż: Mika Hotakainen/ Finlandia /2009/81 min
 

 

TĘCZOWI WOJOWNICY /The Rainbow Warriors of Waiheke Island
reż: Suzanne Raes/ Holandia/ 2009/ 89 min
 
DAVID CHCE ODLECIEĆ /David wants to fly
reż: David Siveking/Niemcy/Austria/Szwajcaria/2009/ 96 min
 

 

NIEDOKOŃCZONY FILM /Unfinished Film
reż: Yael Hersonski/Niemcy/ Izrael/2009/ 88 min

 
FILMY: W lustrze wolności i solidarności
 
Jeśli mówimy o pojęciach wolności i solidarności, mamy na myśli między innymi ich wzajemne przenikanie – proces oddziaływania na siebie w sposób motywujący i twórczy. Myślimy wówczas o jednostkach lub społeczeństwie, które w poczuciu wspólnoty świadomie walczą o swój byt, o swoje racje i prawa, ale także nie pozwalają sobie odebrać tego, co już wywalczyły. Mimo, że Margaret Thatcher dowodziła, iż społeczeństwo to jedynie pojedyncze jednostki z odrębnymi interesami, to jednak zjawisko solidarności wyraźnie pokazuje, że jest inaczej.
 
Wolne i solidarne jednostki tworzą zwartą i silną grupę, która nie tylko jest odpowiedzialna za swoje działania, ale która traktuje wolność i solidarność jako pojęcia połączone. Ludzie, którzy razem działają, odczuwają i walczą, tworzą solidarny naród. 30 i 20 lat temu mieliśmy szansę zmierzyć się z tym procesem, ale czy dzisiaj znaczenie i perspektywa, z jakiej patrzymy na hasło „nie ma wolności bez solidarności” uległy widocznej zmianie?
 
Gdy spojrzymy na szerszy obraz, na ogół, i porównamy sens tego sloganu wtedy i teraz – zauważymy wyraźny dysonans. Młoda generacja nie traktuje już wolności i demokracji jako oczywistego pewnika. Takie zachowanie staje się niebezpieczne. Z biegiem czasu solidarnościowy slogan powoli się dezaktualizuje, traci swoją wyjątkowość i ważność. A przecież wolność bez społecznej solidarności okazuje się być pustym frazesem, sztafażem lub zwykłą przykrywką dla tych, którzy starają się wykorzystać ją do własnych, zazwyczaj partykularnych, interesów. Dowodzi tego historia. Nie wolno zatem zapominać, że to właśnie nasz świadomy jednostkowy sposób oceny świata powoduje, iż pojęcia wolności i solidarności nie stają się odrębną materią w przestrzeni. One funkcjonują razem, a ich wspólny obraz odbija się w jednym i tym samym lustrze.
 
Wolność i solidarność rodzą się nie tylko z obywatelskich postaw, ale także z rozbudzonej wrażliwości społecznej, z procesu wzajemnej, silnej i powiązanej stymulacji, która jest efektem nadziei, że wspólnie można zmienić coś na lepsze, że jest sens walczyć i działać bez względu na pochodzenie, narodowość, wyznanie, czy polityczne poglądy.
 
W ramach tegorocznej edycji ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL proponujemy filmy, które obrazują i podkreślają ten szczególny proces – wzajemne przenikanie i warunkowanie się wolności i solidarności, motywujące nas do podjęcia wysiłku, do zmian naszego życia, które właśnie dzięki innym ludziom ma szansę stać się wartościowsze i lepsze. Zestawiliśmy ze sobą filmy fabularne i dokumentalne, które – tak, jak w roku ubiegłym – wyselekcjonowane zostały z repertuaru najlepszych i największych światowych festiwali filmowych (w tym: Cannes, Toronto, czy Berlinale). Każdy z proponowanych filmów został nie tylko doceniony przez krytyków, ale zdobył również nagrody, a dwa z nich są tegorocznymi kandydatami do Oskarów. Cechą szczególną tegorocznej sekcji jest to, iż wybrane filmy są znacznie bardziej zróżnicowane pod względem gatunkowym i tematycznym.
 
Istotnym uzupełnieniem proponowanego programu filmowego jest również cykl debat i spotkań z filmowymi twórcami i krytykami. Ich celem jest nie tylko przybliżenie widzom poruszanej w filmach tematyki, ale przede wszystkim zachęcenie do refleksji, do wspólnej i solidarnej dyskusji na temat obejrzanych wcześniej obrazów, a także szeroko rozumianego pojęcia wolności.
Mamy nadzieję, że zaproponowany w tym roku program filmowy nie tylko zainteresuje Państwa, ale przede wszystkim pobudzi nas wszystkich do działania w myśl hasła, któremu przyświeca tegoroczna edycja ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL.
 
Anna Pękala i Artur Liebhart
kuratorzy części filmowej