FILM
BOSO, ALE NA ROWERZE

BOSO, ALE NA ROWERZE/La Merditude des Choses/De Helaasheid der dingen/The Misfortunates

reż. Feliks van Groeningen/Belgia/Holandia/2009/108 min

występują: Kenneth Vanbaeden, Valentijn Dhaenens, Koen De Graeve, Wouter Hendrickx, Johan Heldengergh, Bert Haelvoet, Gilda de Bal, Natali Broods, Pauline Grossen, Sofie Palmers, Guy Dermul, Jos Geens, Robby Cleiren, Sara De Bosschere, Wout Klechtermans, Yves Degryse, Lynn Van Royen, Ehsan Hemat, Sachli Ghomalizad, Katrien Declercq, Sten van Gestel, Charlotte Vandermeersch. 


2010 - belgijski kandydat do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”/ Belgian Candidate to Oscar for The Best Non-English Film

2009 – MFF Cannes/Cannes International Film Festival, 

2009 – MFF Toronto/Toronto International Film Festival

 

Lata 80. XX wieku, małe miasteczko w Belgii. Trzynastoletni Gunther Strobbe mieszka wraz z ojcem i trzema wujkami w domu swych dziadków. Spokój i cisza nie są tu częstym gościem. Strobbowie to głównie hazardziści, pijacy i kobieciarze, żyjący w atmosferze błogiego lenistwa, nieróbstwa, kłótni, a przede wszystkim - zakrapianej alkoholem wyśmienitej zabawy. Absurdalne pomysły są tu na porządku dziennym, a im bardziej szalone, tym lepiej, bo wszyscy realizują je z tym większym zapałem. Rodzina Strobbów jest przecież przekonana o prześladującym ją niefortunnym pechu, możliwym do pokonania wyłącznie śmiechem. Świat traktowany jest więc jak zabawa, a życie staje się ciągłą imprezą i ucieczką od poważnej pracy oraz odpowiedzialności, co nie pozostaje bez wpływu nie tylko na osobowość Gunthera jako nastolatka, ale także na jego dorosłość. Strobbowie nie są wzorem do naśladowania, ale łączy ich silna solidarność. Wspierają się wzajemnie i są dumni z wartości, jakim hołdują. 

Wiele scen w tym filmie ma charakter komiczny, a nawet absurdalny, ale wszystko podszyte jest tu głębszym znaczeniem. Można być „boso”, ale gorycz życia i świadomość braku perspektyw na przyszłość najlepiej rekompensuje humor, poczucie dumy i godności. 

 

Boso, ale na rowerze

 

Miejsce:

Multikino Gdańsk, al. Zwycięstwa 14, 15.06 (wtorek), godz. 18.00

Multikino Sopot, ul. Bohaterów Monte Casino 63,17.06 (czwartek), godz. 19.00

Boso, ale na rowerze