FILM
PRECIOUS

   PRECIOUS/Precious

   reż: Lee Daniels /USA/2009/ 110 min

   występują: Gabourey Sidibe, Mo'Nique,Paula Patton, Mariah Carey

 

  

 

2010 – 6 nominacji do Oscara w kategoriach: najlepsza aktorka drugoplanowa − Mo'Nique, najlepszy scenariusz adaptowany − Geoffrey Fletcher, 

2009 – Złote Globy: najlepsza aktorka drugoplanowa − Mo'Nique,  

2009 - Nagrody BAFTA : najlepsza aktorka drugoplanowa − Mo'Nique, 

2009 -  Independent Spirit Awards : najlepszy film − Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness i Gary Magness, najlepszy reżyser − Lee Daniels, najlepszy pierwszy scenariusz − Geoffrey Fletcher, najlepsza aktorka pierwszoplanowa − Gabourey Sidibe, najlepsza aktorka drugoplanowa − Mo'Nique, 

2009 – MFF Cannes/Cannes International Film Festival, 

2009 – Festiwal Filmowy w Sundance: Nagroda Jury i Nagroda publiczności/Sundance Film Festival: Grand Jury Prize and Audience Award.  

 

 

Claireece Precious to szesnastoletnia czarnoskóra analfabetka, która wraz z matką i patologicznym ojcem mieszka w socjalnej kamienicy w Harlemie. Żyje z zasiłku, a co gorsza jest notorycznie gwałcona przez ojca i po raz drugi zachodzi z nim w ciążę. Pierwsze dziecko Precious – Mongo jest dotknięte zespołem Downa i znajduje się pod opieką babci. Matka nie interesuje się córką, a w dodatku psychicznie i fizycznie ją terroryzuje i ogranicza możliwości  rozwoju. 

Po ujawnieniu, że Precious jest w drugiej ciąży z ojcem zostaje ona zawieszona w prawach ucznia i przeniesiona do szkoły alternatywnej. Dziewczyna szuka ucieczki od  traumatycznych doświadczeń w świecie fantazji. Wyobraża sobie, że jest atrakcyjną blondynką – gwiazdą, która bierze udział w teledysku. Inspirowana również przez nową nauczycielkę zaczyna uczyć się pisać i czytać. 

Jednak po urodzeniu drugiego dziecka – Abdula - okazuje się, że ojciec Precious umiera na AIDS, a ona sama jest nosicielką. Dziewczyna nie poddaje się i postanawia zawalczyć o lepsze życie dla siebie i dzieci. Zrywa więzi z matką i podejmuje decyzję o ukończeniu szkoły.

 

Preciuos

 

Miejsce:

Multikino Gdańsk, al. Zwycięstwa 14, 17.06 (czwartek), godz. 18.00