15.06.2010
FILM: Pewnego dnia zrozumiesz/ Plus Tard, Tu comprendras
FILM: Pewnego dnia zrozumiesz/ Plus Tard, Tu comprendras

PEWNEGO DNIA ZROZMIESZ /Plus Tard, Tu comprendras

reż: Amos Gitai /Francja/Niemcy/Izrael/2008/90 min
 
występują: Jeanne Moreau, Hippolyte Girardot, Emmanuelle Devos, Dominique Blanc, Daniel Duval, Denise Aron-Schropfer, Samuel Cohen, Mouna Soualem, Serge Moati, Max Denes
 
2008 – MFF Berlin/Berlinale, MFF Toronto/Toronto International Film Festival, MFF Valladolid,  
 
Wiktor, czterdziestoletni pasjonat historii, obsesyjnie stara się dociec źródeł rodzinnych korzeni. Analizując zachowane dokumenty z czasów II wojny światowej przez przypadek odnajduje napisany przez ojca list, w którym deklaruje on swe aryjskie pochodzenie i potwierdza, że jego córka - Tania została ochrzczona w kościele. W oczach Wiktora to akt tchórzostwa, którego nie rozumie. Próbując dociec prawdy przyjeżdża wraz ze swoją rodziną do tej samej wioski, gdzie na początku wojny ukrywali się jego dziadkowie. Nieoczekiwanie fakty zaczynają łączyć się w logiczną całość. 
Ten jeden z najbardziej emocjonalnych i poruszających filmowych obrazów Amosa Gitaja jest pierwszym od dłuższego czasu nie związanym z izraelską polityką filmem fabularnym słynnego izraelskiego reżysera. Hipnotyczny i nieco melancholijny rytm, a także bogaty wizualny język pozwala pokazać na ekranie to, czego nie wyrażają słowa – milczącą ciszę ocalonych z Holocastu i ich głębokie poczucie winy za to, że udało im się przeżyć.            
 
Pewnego dnia zrozumiesz

Multikino Gdańsk, al. Zwycięstwa 14,
 
13.06 (niedziela), godz. 18.00
 
15.06 (wtorek), godz. 21.00