16.06.2010
FILM: Koniec charytatywności za darmo/ The time of the charity fète is over
FILM: Koniec charytatywności za darmo/ The time of the charity fète is over

KONIEC CHARYTATYWNOŚCI ZA DARMO/ The time of the charity fète is over

reż. Frèdèric Chignac/Francja/ 2010/ 100 min
występują:  Stephena Guillon, Aissa Maiga, Thierno N’Diaye Doss, Philippe Nahon, Eriq Ebounaey
 
2010 – Zagora Film Fest
2010 – Festiwal Filmów Frankofońskich w Bratysławie/Francophone Film Festival Bratislava
 
Kupala to mała wioska, zagubiona po środku afrykańskiej pustyni. Aleks planował zatrzymać się tu tylko na kilka minut - na tyle, aby zatankować samochód. Kiedy wóz nagle się popsuł, został znacznie dłużej. 
W tym oddalonym od cywilizacji miejscu, rządzącym się innymi zasadami, nikt nie kwapił się z niesieniem pomocy obcemu przybyszowi. Oczekując zdecydowanych reakcji, stopniowo tracił cierpliwość i zapał, tupet, pewność siebie i nadzieję. Najwyraźniej powoli uczył się życia na pustyni - akceptował inne poczucie czasu i  przestrzeni. Nieświadomie również stawał się zakładnikiem oferującej mu gościnę wioski. Gdy jednak zdarzył się cud i samochód nagle ruszył Aleks zareagował jak typowy biały człowiek - bez żadnych skrupułów opuścił wioskę i poznaną w niej kobietę…  
Film urzekający obrazami nieprzystępnej afrykańskiej natury w doskonały sposób obrazuje różnice, jakie dzielą kulturę europejską i afrykańską. Rzeczy i sprawy dla białego człowieka oczywiste, w Afryce okazują się być względne, a nawet nieistotne. 
 
 

 
Multikino Sopot, ul. Bohaterów Monte Casino 63,10.06 (czwartek), godz. 19.00
 
Multikino Gdańsk, al. Zwycięstwa 14, 16.06 (środa), godz. 21.00