17.06.2010
FILM: Precious
FILM: Precious

PRECIOUS/Precious

 
reż: Lee Daniels /USA/2009/ 110 min
 
występują: Gabourey Sidibe, Mo'Nique,Paula Patton, Mariah Carey
 
2010 – 6 nominacji do Oscara w kategoriach: najlepsza aktorka drugoplanowa − Mo'Nique, najlepszy scenariusz adaptowany − Geoffrey Fletcher, 
2009 – Złote Globy: najlepsza aktorka drugoplanowa − Mo'Nique,  
2009 - Nagrody BAFTA : najlepsza aktorka drugoplanowa − Mo'Nique, 
2009 -  Independent Spirit Awards : najlepszy film − Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness i Gary Magness, najlepszy reżyser − Lee Daniels, najlepszy pierwszy scenariusz − Geoffrey Fletcher, najlepsza aktorka pierwszoplanowa − Gabourey Sidibe, najlepsza aktorka drugoplanowa − Mo'Nique, 
2009 – MFF Cannes/Cannes International Film Festival, 
2009 – Festiwal Filmowy w Sundance: Nagroda Jury i Nagroda publiczności/Sundance Film Festival: Grand Jury Prize and Audience Award.  
 
Claireece Precious to szesnastoletnia czarnoskóra analfabetka, która wraz z matką i patologicznym ojcem mieszka w socjalnej kamienicy w Harlemie. Żyje z zasiłku, a co gorsza jest notorycznie gwałcona przez ojca i po raz drugi zachodzi z nim w ciążę. Pierwsze dziecko Precious – Mongo jest dotknięte zespołem Downa i znajduje się pod opieką babci. Matka nie interesuje się córką, a w dodatku psychicznie i fizycznie ją terroryzuje i ogranicza możliwości  rozwoju. 
 
Po ujawnieniu, że Precious jest w drugiej ciąży z ojcem zostaje ona zawieszona w prawach ucznia i przeniesiona do szkoły alternatywnej. Dziewczyna szuka ucieczki od  traumatycznych doświadczeń w świecie fantazji. Wyobraża sobie, że jest atrakcyjną blondynką – gwiazdą, która bierze udział w teledysku. Inspirowana również przez nową nauczycielkę zaczyna uczyć się pisać i czytać. 
Jednak po urodzeniu drugiego dziecka – Abdula - okazuje się, że ojciec Precious umiera na AIDS, a ona sama jest nosicielką. Dziewczyna nie poddaje się i postanawia zawalczyć o lepsze życie dla siebie i dzieci. Zrywa więzi z matką i podejmuje decyzję o ukończeniu szkoły.
 
Preciuos
 

Multikino Gdańsk, al. Zwycięstwa 14, 17.06 (czwartek), godz. 18.00